Zdravé finanční návyky dětí a mladistvých bylo téma semináře pro vychovatele z dětských domovů
Ve středu 23. března proběhla další Káva s... na téma Finanční gramotnost a zdravé finanční návyky dětí a teenagerů. Přes 30 vychovatelů dětských domovů probíralo možnosti práce a komunikace s dětmi a mladými k budování vztahu k penězům a vlastnímu hospodaření. Akce byla součástí Týdne finančního vzdělávání, který v ČR probíhá v týdnu 21. - 27. 3. při mezinárodní iniciativě Global Money Week. Realizátorem Kávy s... je platforma DOMOVY SOBĚ obecně prospěšné společnosti yourchance a jejího projektu Začni správně. Záznam z Kávy s... najdete ZDE.
Akci moderovala Gabriela Štiková, spoluzakladatelka yourchance a projektu Začni správně. Hostem byla její kolegyně, spoluzakladatelka yourchance Jana Merunková, která se věnovala základům finanční gramotnosti u dětí a mladistvých. Účastníci se dozvěděli základní principy, jak s dětmi mluvit o penězích, jak reagovat na jejich špatné finanční návyky vytvořené v jejich biologické, často nefunkční, rodině. Lektorka setkání nabídla možnosti, jak tyto špatné vzorce eliminovat a nastavit ty správné a fungující. Na závěr akce získali vychovatelé doporučení na materiály a možnosti práce s dětmi různých věkových skupin v oblasti financí a budování zdravých finančních návyků.
Základem všeho je umět hospodařit s penězi, sdělila lektorka úvodem. Jana odkázala na výukové video zábavnou formou - jeden z dílů seriálu Rosťova škola s názvem Rozpočet naruby natočených s Českou mincovnou. Inspirujte se jeho shlédnutím. Lektorka Kávy s... pohovořila o základech finanční gramotnosti a vztahu k penězům prostřednictvím svého příběhu, podnikatelských úspěchů, ale i pádu a zvedání se zpět. Ozřejmila účastníkům princip nastavení rozpočtu, který bude v úvodu přeživším a jen tím utahováním opasku, ale postupně se při jeho dodržování lze dostat z červených čísel, ušetřit a třeba i investovat. Princip s názvem Rozpočet naruby je postaven na jednoduché excelovské tabulce, kterou je třeba vést. Další podmínkou je mít otevřenou mysl. Vše se děje podle aktuálního příjmu, ze kterého je třeba vyjít a reálně a rozumně rozdělit sumu na vše potřebné: nutné výdaje, včetně investic (například investice do zdraví jako zajít si na jógu či do posilovny), procenta bokem na šetření, procenta na zábavu apod.
"Jak naučit přimět děti, aby si neutratily kapesné najednou, šetřily a rozložily si ho na celý měsíc?" To byla jedna z otázek účastníků. Je dobré začít si o penězích s dětmi jen tak povídat, pracovat s pozitivní motivací a učit se z konkrétních příkladů a příběhů. Co by si za ně chtěly pořídit, na co si šetřit apod.? S tím souvisí přemýšlet a nevydat se z peněz ihned a pak se jen tak protloukat. Dobré je dostat děti k různým jiným modelům chování a jednání, než na které jsou zvyklé nebo si je přinesly z biologické rodiny. Pokud se dostanou k alternativě a zjištění, že to jde i jinak, motivuje je to a inspiruje. Skvělou možností je chodit na brigády a hospodařit s nějakým svým vydělaným obnosem. Dobře si tak rozmyslí, co s těmito penězi, protože za nimi stojí jejich dřina. Při komunikaci je vhodné nemluvit jen o přítomnosti a blízké budoucnosti, ale o tom, čeho chtějí v životě dosáhnout, čím by chtěly být, kde a jak by rádi žily. Hodnotu peněz se děti mohou naučit až v okamžiku, kdy si zažijí peníze samy vydělat.
Další z dotazů směřoval na tipy na aktivity k osvojení si základů finanční gramotnosti pro děti s mentální retardací. Podle stupně postižení je třeba být názorný, výstižný, jednoduchý a vyjadřovat se také neverbálně a pohybem. Dobré je také využívat vizualizace, obrázků, malování, pohádek o finanční gramotnosti. Tempo je třeba mít pomalé, o všem si povídat a doptávat se...
Lektorka doporučila několik knih. Jednou z nich je rozvojová kniha Bohatý táta, chudý táta od Roberta Toru Kiyosakiho. Další knihou je kniha Na penězích záleží, která je praktickou příručkou pro rodiče, vychovatele a učitele, kteří chtějí děti naučit zdravé finanční návyky a finanční gramotnost praktickým způsobem. Autoři učí krok za krokem principy budování osobní prosperity a do knihy zařadili řadu nápadů, návodů, tipů, jak uchopit téma finanční gramotnosti hravou a v praxi využitelnou formou. Další doporučenou knihou je Prima život, která pomáhá čtenáři sladit jeho životní hodnoty a cíle s finančním plánem a pochopit klíčové principy budování prosperity. Nedílnou součástí knihy Prima život je i pracovní sešit rozvíjející nejen aktivity čtenářů, ale také pohled čtenářova nitra, poznání sebe sama a nastavení priorit.
Těšte se na další akci DOMOVY SOBĚ, o které vás budeme brzy informovat na webu www.domovysobe.cz a FB skupině https://www.facebook.com/groups/domovysobe. Pokud ještě nejste jejími členy, neváhejte a připojte se k nám.
Pro vaše mlaďochy připravujeme na sobotu 16. 4. setkání mladých Mám práci, můžu začít, po dlouhé době prezenční akce v Praze. Vše o ní a registrace v Kalendáři akcí. Další aktivitou projektu Začni správně je Právo do dětských domovů. Akce se bude konat on-line 30. 3. a je pro vás i starší děti, které se osamostatňují nebo se již z domova odešly. Smyslem je zvyšovat povědomí dětí z dětských domovů v oblasti českého práva a nabídnout možná řešení životních situací, se kterými se mohou setkat v rámci své dospělosti (např. domácí násilí, pracovní právo, trestní právo apod.).
Web DOMOVY SOBĚ
nabízí širší možnosti podpory pracovníkům dětských domovů. Cílem je především
poskytnout prostor pro rozvoj, sdílení zkušeností a vzdělávání vychovatelů v
dětských domovech. Zároveň však podpořit význam jejich každodenní práce, která
často není doceněna.