Online Káva s… probírala zásadní téma odchodu z dětského domova

28.09.2021

První poprázdninová on-line Káva s... pro vychovatele dětských domovů byla věnována odcházení z dětských domovů a náhradní rodinné péče (NRP). Téměř čtyřicet pracovníků dětských domovů sdílelo dobrou praxi toho, co funguje při přípravě dospívajících na odchod do samostatného života, kdy příprava začíná a jak překonávat některá úskalí odchodu. Formát Káva s... je pravidelné on-line setkávání platformy DOMOVY SOBĚ. Realizátorem je obecně prospěšná společnost yourchance a její projekt Začni správně.

Aktuální téma pro mladé, dětské domovy a NRP přineslo dva cenné pohledy na věc: první od vychovatelky Jaroslavy z Dětského domova Staňkov a druhý od slečny Niky. Ta se s účastníky setkání autenticky podělila o zkušenosti z vlastního odcházení, života "tam venku" a mateřství. Niky odcházela z domova v roce 2015 a od té chvíle se musela poprat s řadou překážek. Dnes má svoji novou rodinu a žije spořádaný život. Povyprávěla, jaké odcházení bylo, co jí nejvíce pomohlo, co by dnes již dělala jinak nebo by nedělala vůbec. Kávu s... moderovala Jana Merunková, ředitelka yourchance o.p.s.

Paní Jaroslava pracovala 15 let ve výchovném ústavu a nyní působí stejně dlouho v dětském domově. Její zkušenosti jsou bohaté, svoji práci dělá srdcem. Potvrdila fakt, že fáze odcházení je velmi individuální a záleží hodně na samotném mlaďochovi, jak k tomuto zásadnímu životnímu období přistoupí. "Záleží na jeho mentalitě, temperamentu, chuti se zapojit a být aktivní součástí svého dospívání. Aktuálně mám děti, kterým se nechce, a to je to největší úskalí," popisuje Jaroslava a dodává: "Začínat se musí opravdu brzy, již třeba v deseti letech, kdy je skvělé zapojovat děti do běžného chodu domácnosti v rodinné skupině. Naučit je přijmout fakt, že se musí obsloužit sami, nikdo jim sloužit nebude, ať je to péče o sebe, o jídlo, úklid a další. Musí to mít zažité." Dobrou praxi vidí Jaroslava také v ukazování příkladů a příběhů starších dětí, nápodoba již osamostatněných mladých lidí, kterým se vede dobře a tuto etapu zvládli, je velmi funkční. Dokud jsou děti za branami domova, jsou v bezpečí a poslouchat se jim moc nechce. Až když vylétnou, zjistí, že to není jen tak a nástrahy a novoty jsou velké. Obratně a správně jimi projít ale není jen tak. Paní Jaroslava popsala praxi se startovacím bytem pro mladé. "Děti si mohou na zkoušku projít naším startovacím bytem, aniž by musely riskovat dluhovou past. Vyzkouší si to a pak je pro ně odchod snazší. Často dochází k tomu, že první tři měsíce jsou mladí každý den zpátky v domově - neví, jak naložit s volným časem, nemají řád, neumí být najednou sami bez kolektivu. Až po těch třech měsících se tak nějak naučili být sami a starat se o sebe. Zkouška nanečisto je cenná. Je také dobře začít co nejdříve s brigádami a poznat hodnotu peněz, svých prvních vydělaných peněz," doporučuje Jaroslava.

Nikola se podělila o svoje dospívání a také, co jí dala účast v projektu Začni správně: "Projekt mi pomohl postavit se na vlastní nohy. Naučila jsem se, jak to chodí na úřadech, co dělat, když přijdu ze dne na den o práci. Hlavně, jak řešit a vyřešit dluhy na sociálním a zdravotním pojištění. Taky jsem se na vás mohla se vším obrátit. V životě jsem byla na vše sama a vaše rady mi pomáhaly. Jistota a důvěra je nejdůležitější," vysvětluje mladá maminka tříletého syna.

Moderátorka Jana Merunková při setkání představila dvě poslední knihy projektu Začni správně. Publikace Začni správně - manuál samostatného života je určený mladým lidem opouštějícím dětský domov nebo pěstounskou péči. Jedná se o praktickou příručku, která čtenáře provede všemi oblastmi dospělého života: od péče o sebe, své zdraví a osobní rozvoj až po rady, jak hospodařit ve svém prvním bydlení, na co si dát v životě venku pozor apod. Čtenáři získají tipy, jak si hlídat svoje finance a umět s penězi vyjít. Naučí se, jak na psaní životopisu, kde si hledat práci a jaké typy pracovních smluv existují. Příručka je k dispozici mladým, do dětských domovů a spolupracujícím institucím v oblastech náhradní rodinné výchovy.

Fenomén dítěte v systému aneb Teorie a praxe náhradní rodinné výchovy je publikace vhodná pro studenty sociálních studií, pracovníky v sociálních službách a každého, koho zajímá téma náhradní rodinné výchovy, dětských domovů a pěstounské péče v ČR. Kniha je také o teorii a praxi, o minulosti, a hlavně současnosti systému, a také integračním programu Začni správně.

Web DOMOVY SOBĚ nabízí širší možnosti podpory pracovníkům dětských domovů. Cílem je především poskytnout prostor pro rozvoj, sdílení zkušeností a vzdělávání vychovatelů v dětských domovech. Zároveň však podpořit význam jejich každodenní práce, která často není doceněna.

Září je v DOMOVY SOBĚ věnováno tématu Odcházení z DD. Rady a tipy pro práci s dětmi k tématu najdete na webu zde: https://www.domovysobe.cz/prace-s-detmi-9/. A další setkání s vychovateli budou následovat. Říjen bude věnován mentoringu a vztahům mentorských dvojic - mentor&mentee.

S webem DOMOVY SOBĚ vám nic neuteče a již nyní se těšte na 15. října, kdy proběhne Káva s... mentorkou Helenou Vachovcovou na téma mentoringu a vztahů mentor&mentee. 

Registrace na DOMOVY SOBĚ zde.