1. stupeň ZŠ

Finanční gramotnost je znalost, ale i následná zkušenost, jak funguje koloběh peněz při domácím hospodaření, ale i ve světě. Vzdělávání dětí o penězích a vlastním hospodaření již od raného dětství může zajistit, že budou informovanější a zodpovědnější. To se jim s přibývajícími léty bude hodit a zúročí to při nejrůznějších finančních rozhodnutích. A že jich nebude málo...

Níže nabízíme několik užitečných postojů, nápadů a rad na aktivity s dětmi:

  1. CHCE TO ČAS
    Rozhodně nečekejme, že to půjde hned a rychle. Chce to každodenní trénink.

  2. NÁKUPY
    Praxe je více, než teorie. Dobrým způsobem, jak to děti naučit, může být jejich zapojování do každodenních rozhodnutí. Nákup potravin, sestavení nákupního seznamu nebo tvorba í jídelníčku se nabízí jako skvělý zkušební trenažér.

  3. JE TŘEBA UDĚLAT I ŠPATNÁ ROZHODNUTÍ
    Někdy je dobré nechat dítě impulzivně koupit něco, co víme, že mu nebude chutnat nebo čeho později bude litovat. Jen tak ho naučíme příště chybu neopakovat a třeba tak do budoucna zabránit zbytečnému "vyhození" peněz. Jako vychovatelé víte, že přihlížet tomu, jak se dítě chystá udělat špatné rozhodnutí, je velmi těžké. Ještě jedna rada: nikdy nenahrazujme špatně investované peníze. Lekce by tím byla ztracena a nebyla by tou správnou LEKCÍ do života.

  4. ŠKOLA HROU A HRANÍ ROLÍ
    Existuje řada různých stolních, internetových či multimediálních her simulujících možné životní situace, které nás mohou potkat. Hraní rolí je dále součástí zážitkového způsobu učení. Při rozvoji finanční gramotnosti můžeme tento nástroj v hojnosti použít a to např. při simulaci typických situací, jako prodavač - zákazník (reklamace, hra na obchod...) apod.

K rozvoji vnímání, přemýšlení o penězích a finančních znalostí doporučujeme tyto deskové hry:

  • Dostihy a sázky, Monopoly, TIR kamionem po Evropě

  • Finanční svoboda

  • Cashflow

  • Cesta životem

  • Peníze navíc

  • Peníze a život

  • Obchod - hra na nakupování

  • pro malé děti může být dobrou pomůckou při hovorech o penězích a hospodaření s nimi komunikační hra Povídačky u kasičky

Dále jsou skvělé tyto on-line hry a aplikace:

  • Rozpočti si to! - aktuálně, do 30. 4. běží nový ročník, do které se mohou zapojit také rodinné skupiny v DD; mrkněte sem na pravidla a přihlášení týmů je možné ZDE,

  • FingrPlay

  • Finanční svoboda

  • Saver & Spender

  • Nauč se hospodařit

  • Chráníme českou korunu

  • JA Titan

  • Finly

  • Accelium EDU

1. stupeň ZŠ

Dle standardů FG pro 1. stupeň ZŠ, které jsou zdrojem pro Rámcové vzdělávací programy (RVP) uvádíme oblasti, které by děti na 1. stupni měly obsáhnout.

TIP NA AKTIVITU - Bez práce nejsou koláče

Nechte děti vyjmenovat co nejvíce různých profesí, které je napadnou. Například: pekař, policista, hasič, doktor, učitel, vychovatel, zpěvák, kadeřnice, apod.

Následně, ať si každé dítě vybere jednu profesi a namaluje ji i s "náčiním a pomůckami", které ke své práci potřebuje. Popište společně, jak často daná profese chodí do práce, pravidelnost, zodpovědnost - včasné příchody (pekař musí vstávat brzy a upéct chleba, pokud by tak neudělá, my si chleba ráno nemůžeme koupit, apod.) Další rovinou aktivity je, že za svou práci dostávají zmíněné profese peníze a to nejčastěji na bankovní účet.

Následně děti ke každé vybrané postavičce vytvoří bankovky, mince i platební kartu z papíru. Bude dobré, pokud budete mít opravdové při ruce a ukážete jak vše vypadá. Poslední část aktivity - povídání o možnostech mít peníze i bezhotovostně na kartě, výběry z bankomatů, placení účtů apod.

TIP NA HRU - Karetní hra na obchod

Základní hrou, kterou můžeme hrát s dětmi už od malička, je hra na obchod. Děti se při ní dozvídají, jakým způsobem se nakupuje a platí a co má jakou hodnotu. Prakticky si také procvičují počítání sumy při placení a po vrácení peněz. Ze hry se postupně může stát realita, kdy děti posíláme samostatně nakupovat.

Odkaz: www.hranaobchod.cz
Tvůrci: hra vznikla ve spolupráci se třemi ZŠ
Věk: 6 - 11 let
Časová náročnost: cca 60 minut
Děti se naučí lépe orientovat a manipulovat s penězi, získají povědomí o běžných cenách, příjmech a výdajích.

Najdete tam například tento kvíz: Co z dvojice stojí méně peněz?

Vyber jednu věc z dvojice, která je levnější.

1.  rohlík x kobliha

2.  láhev vody x láhev džusu

3.  broskev x jablko

4.  notebook x mobil

5.  koloběžka x kolo

6.  hra na PC x stolní hra

7.  dovolená v ČR x dovolená u moře