17.5. 2023 Káva s... Romanem Mašlíkem, vychovatelem DD, pedagogem a koordinátorem s dlouholetou praxí na téma Vedení k cílům a pozitivní motivace dětí z DD

17.05.2023

Jak je to možné, že některé děti z dětských domovů dokážou překonat nespočet překážek a dosáhnout úžasných věcí, zatímco jiné zůstávají uvězněny v kruhu neúspěchů a zklamání? Klíčem je motivace a správné vedení.

Představte si hromadu stavebních kostek. Některé jsou velké, některé malé, některé jsou barevné a některé jsou jen obyčejně šedé. Ale všechny mají jednu věc společnou - bez někoho, kdo je sestaví, zůstanou jen hromadou nesourodých kousků. Stejně tak je to s dětmi z dětských domovů. Mají obrovský potenciál, ale bez někoho, kdo jim pomůže sestavit svůj život, mohou zůstat ztraceny.

Když říkám "někdo", nemyslím jen na učitele, trenéry či sociální pracovníky. Myslím na nás všechny. Každý z nás má možnost přispět k rozvoji těchto dětí tím, že jim ukáže, jaké možnosti mají, jak dosáhnout svých cílů a jak se vyhnout případným nástrahám.

Motivace je jako jiskra, která zažehne oheň. Ale aby tento oheň nehasl, je třeba ho udržovat. Jak? Tím, že budeme děti podporovat, vysvětlovat jim překážky, které mohou na své cestě potkat, a ukazovat jim, jak je překonávat. A to nejen slovy, ale i vlastním příkladem. Protože jak říká staré přísloví - činy hovoří hlasitěji než slova.

Představte si malého kluka, který sní o tom, že se stane fotbalistou. Jeho pokoje je plný plakátů oblíbených hráčů, má vlastní míč a každý den, ať už prší, nebo svítí slunce, je venku na hřišti a trénuje. Ale jednoho dne se zraní a už nemůže hrát. Místo povzbuzení a podpory se setká s pochybnostmi a negativními reakcemi. Co si myslíte, že se stane s jeho motivací? Pravděpodobně zmizí. Ale co když mu někdo pomůže najít jinou cestu? Co když mu někdo ukáže, že i když nemůže hrát, stále může být součástí fotbalového světa, třeba jako trenér nebo reportér?

Toto je způsob, jakým můžeme motivovat a vést děti z dětských domovů. Nevzdávat se, když se objeví první překážka, ale hledat nové cesty a možnosti. A to nejen v oblasti sportu, ale v každé oblasti života. Protože každé dítě, bez ohledu na to, odkud pochází, má právo na šťastný a úspěšný život. A my máme možnost jim k tomu pomoci.